Mistrz i Morze 2017

„Długa podróż zaczyna się od postawienia pierwszego kroku” …

W piątej, jubileuszowej edycji cyklu „Mistrz i Morze” zaproponowałam artystom biorącym udział w wystawie przekroczenie tajemniczej linii horyzontu i poszerzenie przestrzeni o nieboskłon, wszak każdy z nas przynajmniej raz w życiu widział, jak zaciera się lub znika umowna przecież granica między morzem a niebem. Dlaczego więc nie poczuć się przez chwilę „…jak statki na niebie …” ?

W tym roku ponownie miałam zaszczyt zaprosić do współpracy twórców wybitnych, którzy zdecydowali się zmierzyć swój artystyczny kunszt z nieprzewidywalnym morskim żywiołem. Zadbałam o to, by zgromadzone prace różniły się pod względem techniki i stylu, a całe przedsięwzięcie nabrało międzynarodowego charakteru. W tym roku po raz pierwszy oddałam fragment wystawy w ręce młodej osoby, studentki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, która przedstawi prace trzech utalentowanych artystek swojego pokolenia. Z ogromną ciekawością ale też z pełnym zaufaniem oczekuję efektów pracy kuratorskiej Ady Kusiak – mojej córki.

W katalogu towarzyszącym wystawie znajdą Państwo obok zdjęć prezentowanych dzieł, także komentarze autorów, będące inspiracją i odpowiedzią na pytanie:

Co Mistrz znajduje gdy po niebie żegluje?

Mam nadzieję, że refleksje, które nasunęły się artystom uczestniczącym w tegorocznym spotkaniu będą dla Państwa źródłem wiedzy na temat ich wrażliwości, wyobraźni i niepowtarzalnego spojrzenia na świat. W kontemplowaniu prezentowanych dzieł i zgłębianiu tajników twórczości naszych nieprzeciętnych gości z pewnością pomoże Państwu miejsce, do którego serdecznie zapraszam. Prace Mistrzów podziwiać bowiem będziemy po raz kolejny w pięknej przestrzeni Galerii Kapitańskiej. Odnajdą tu Państwo ciszę i odpowiedni nastrój, a zatem, pozwolę sobie wyrazić taką nadzieję – wszystko, co sprawi, że będzie to prawdziwa uczta dla zmysłów i pretekst do zadumy nad nieskończonymi możliwościami współczesnej sztuki.

Serdecznie dziękuję Pani Irenie Dawid-Osinie za udostępnienie mi przestrzeni swojej galerii oraz pełną wzajemnego zrozumienia współpracę. Bardzo dziękuję wszystkim firmom partnerującym mi w tworzeniu tegorocznej edycji wystawy Mistrz i Morze.

Jolanta Szczepańska-Andrzejewska
Właścicielka Galerii Sztuki Współczesnej ArtGalle,
kuratorka wystawy „Mistrz i Morze”

ArtGalle Galeria Sztuki Współczesnej

ul. Śląska 53,
70-430 Szczecin,
tel. +48 501 090 968

Godziny otwarcia:

Wtorek – piątek: 12-18
Sobota: 10-14
Niedziela i poniedziałek – nieczynne