Warsztaty ceramiczne

Pracownia została stworzona z myślą o osobach, które choć przez chwilę chciałyby poczuć się ceramikami. Czas spędzony w atmosferze tego miejsca owocuje powstawaniem pięknych ceramicznych przedmiotów i prawdziwym relaksem.

Zapraszamy w soboty:

  1. Zajęcia dla dzieci odbywają się w godz. 10:00-12:00;
  2. Zajęcia dla dorosłych – w godz. 12:00-14:00;
  3. Po kontakcie tel. +48 501 090 968, zajęcia są możliwe również w ciągu tygodnia w godz. 16:00-18:00.

Odwiedź stronę Warsztatów Ceramicznych ArtGalle na Facebook’u aby być na bieżąco. 

WARSZTATY CERAMICZNE

Pracownię ceramiczną, działającą przy galerii, założyłam w 2001 roku. Zrobiłam to z myślą o osobach, które poszukują przyjemnego sposobu na twórcze spędzanie wolnego czasu. Dlatego też, nie organizuję kursów w ściśle określonym czasie, nie tworzę programów edukacyjnych, ani też nie narzucam tematów do realizacji. Daję za to możliwość korzystania z pracowni otoczonej dziełami sztuki, dowolny czas, wszelkie materiały potrzebne do tworzenia ceramiki, piec do wypału i przede wszystkim atmosferę, którą można poczuć, gdy zapach kawy miesza się z zapachem gliny a w tle płynie muzyka – zazwyczaj klasyczna.

Nieco (ale tylko nieco) inaczej jest, gdy do pracowni przychodzą zorganizowane grupy dzieci. Wówczas ograniczam trochę swobodę, podpowiadam temat, pomagam w pokonywaniu trudności technicznych, zamiast kawy pijemy owocową herbatę. Wszystko pozostałe odbywa się bez zmian!

W ramach zajęć zapewnione są wszelkie niezbędne materiały i narzędzia.

URODZINY

To czas, który można spędzić w pracowni, zapraszając swoich gości do wspólnego lepienia z gliny.

Dla Dzieci:
Mali jubilaci mają na urodzinową imprezę dwie godziny, w czasie których odbywa się zdmuchiwanie świeczek na torcie, zjadanie smakołyków a potem już tylko zabawa z gliną. Zwykle podpowiadam co dzieci mogą ulepić jednak gdy słyszę, że jubilat ma wymarzony temat to bez mrugnięcia okiem zgadzam się i pokonuję trudy związane z dziecięcą wyobraźnią. Ulepione prace pozostają w pracowni na dwa tygodnie, w czasie których schną i zostają wypalone w 1000 stopniach Celsjusza. Po wypale ceramika jest bardzo trwała ale nie wygląda jeszcze lśniąco i kolorowo, do otrzymania tego efektu niezbędne jest szkliwienie, to znaczy nałożenie pędzelkiem szkliw i ponowne wypalenie. Można to robić na następnym wspólnym spotkaniu lub indywidualnie na zajęciach.

Dla Dorosłych:
Urodziny osób dorosłych, które cieszą się coraz większą popularnością, wyglądają całkiem podobnie, lecz ze względu na innego rodzaju smakołyki spożywanie w trakcie spotkania odbywać się mogą w godzinach wieczornych i w wydłużonym czasie.

OFERTA DLA SZKÓŁ

Zajęcia dla szkół odbywają się w dwóch cyklach obejmujących lepienie z gliny oraz szkliwienie wypalonych obiektów. Uczniowie mają możliwość tworzenia ceramicznych dzieł na dowolny lub wskazany przez nauczyciela temat.

W trakcie zajęć, które odbywają się w otoczeniu sztuki, podejmowane są tematy dotyczące historii ceramiki, technik ceramicznych, dzieł dawnych mistrzów oraz sztuki współczesnej. Na zajęciach dzieci poznają sylwetkę oraz twórczość jednego z artystów współpracujących z galerią.

Pierwszy etap trwający dwie godziny lekcyjne polega na tworzeniu form ceramicznych i poznawaniu technik garncarskich oraz rzeźbiarskich.

W drugim etapie uczniowie mają możliwość szkliwienia czyli nakładania glazur lub angob  na wcześniej  wypalone obiekty ceramiczne.

Każdy z etapów dla uczniów kosztuje 50 zł i może być opłacony osobno.

Kilka informacji jak to wygląda w praktyce: po  pierwszym etapie pracy, ulepione prace pozostają w galerii w celu dokładnego wysuszenia i wypalenia w specjalistycznym piecu ceramicznym. Ten etap nie może być krótszy niż dwa tygodnie. Po drugich zajęciach, na których odbywa się szkliwienie, prace muszą być poddane ponownemu wypałowi w celu uzyskania pełnowartościowej, lśniącej, kolorowej ceramiki. Ten etap wymaga zaledwie kilku dni.

Po tym czasie dzieci mogą się cieszyć już swoimi artystycznymi dziełami, które zabierają ze sobą.

Informacja dla nauczycieli, którzy w swoich klasach mają dzieci mniej zamożne: jeśli chodzi o udział dziecka, którego nie stać na opłacenie zajęć, to przyjmę je bezpłatnie.

CENNIK

Karnet obejmujący osiem godzin zajęć dla jednej osoby kosztuje 300 zł.

Jednorazowe wejście na dwugodzinne zajęcia dla jednej osoby kosztuje 150 zł.

Uczestnictwo w dwugodzinnych urodzinach jednego dziecka kosztuje 120 zł. 

Uczestnictwo w zajęciach szkolnych (1,5 godziny) kosztuje 80 zł.

ArtGalle Galeria Sztuki Współczesnej

ul. Śląska 53,
70-430 Szczecin,
tel. +48 501 090 968

Godziny otwarcia:

Wtorek – piątek: 12-18
Sobota: 10-14
Niedziela i poniedziałek – nieczynne