Warsztaty ceramiczne

Pracownia została stworzona z myślą o osobach, które choć przez chwilę chciałyby poczuć się ceramikami. Czas spędzony w atmosferze tego miejsca owocuje powstawaniem pięknych ceramicznych przedmiotów i prawdziwym relaksem.

Odwiedź stronę Warsztatów Ceramicznych ArtGalle na Facebook’u.

Pracownię ceramiczną, działającą przy galerii, założyłam w 2001 roku.

Zrobiłam to z myślą o osobach, które poszukują przyjemnego sposobu na twórcze spędzanie wolnego czasu.

Dlatego też; nie organizuję kursów w ściśle określonym czasie, nie tworzę programów edukacyjnych, ani też nie narzucam tematów do realizacji. Daję za to możliwość korzystania z pracowni otoczonej dziełami sztuki, dowolny czas, wszelkie materiały potrzebne do tworzenia ceramiki, piec do wypału i przede wszystkim atmosferę, którą można poczuć, gdy zapach kawy miesza się z zapachem gliny a w tle płynie muzyka – zazwyczaj klasyczna.

Nieco (ale tylko nieco) inaczej jest, gdy do pracowni przychodzą zorganizowane grupy dzieci. Wówczas ograniczam trochę swobodę, podpowiadam temat, pomagam w pokonywaniu trudności technicznych, zamiast kawy pijemy owocową herbatę.     Wszystko pozostałe odbywa się bez zmian!

 

To czas, który można spędzić w pracowni, zapraszając swoich gości do wspólnego lepienia z gliny.

Mali jubilaci mają na to dwie godziny, w czasie których odbywa się zdmuchiwanie świeczek na torcie, zjadanie smakołyków a potem już tylko zabawa z gliną. Zwykle podpowiadam co dzieci mogą ulepić jednak gdy słyszę, że jubilat ma wymarzony temat to bez mrugnięcia okiem zgadzam się i pokonuję trudy związane z dziecięcą wyobraźnią. Ulepione prace pozostają w pracowni na dwa tygodnie, w czasie których schną i zostają wypalone w 1000 stopniach Celsjusza.  Po wypale ceramika jest bardzo trwała ale nie wygląda jeszcze lśniąco i kolorowo, do otrzymania tego efektu niezbędne jest szkliwienie, to znaczy nałożenie pędzelkiem szkliw i ponowne wypalenie. Można to robić na następnym wspólnym spotkaniu lub indywidualnie na zajęciach.

Urodziny osób dorosłych, które cieszą się coraz większą popularnością, wyglądają całkiem podobnie, lecz ze względu na innego rodzaju smakołyki spożywanie w trakcie spotkania odbywać się mogą w godzinach wieczornych i w wydłużonym czasie.

Zajęcia dla szkół odbywają się w dwóch cyklach obejmujących lepienie z gliny oraz szkliwienie wypalonych obiektów. Uczniowie mają możliwość tworzenia ceramicznych dzieł na dowolny  lub wskazany przez nauczyciela temat, a także realizowania prac konkursowych.

W trakcie zajęć, które odbywają się w otoczeniu sztuki, podejmowane są tematy dotyczące historii ceramiki, pochodzenia gliny, technik ceramicznych, dzieł dawnych mistrzów oraz artystów tworzących współcześnie. Na zajęciach dzieci poznają sylwetkę oraz twórczość jednego z artystów współpracujących z galerią.

Pierwszy etap trwający dwie godziny lekcyjne obejmuje tworzenie form ceramicznych i poznawanie technik garncarskich oraz rzeźbiarskich. W drugim etapie uczniowie mają możliwość szkliwienia czyli nakładania glazur, angob czy tlenków na wcześniej  wylepione i wypalone obiekty ceramiczne.

Każdy z etapów dla grupy uczniów kosztuje 45 zł i może być opłacony osobno.

Kilka informacji jak to wygląda w praktyce: po pierwszym etapie pracy, ulepione przedmioty pozostają w galerii w celu dokładnego wysuszenia i wypalenia w specjalistycznym piecu ceramicznym. Ten etap nie może być krótszy niż dwa tygodnie. Po drugich zajęciach, na których odbywa się szkliwienie, prace muszą być poddane ponownemu wypałowi w celu uzyskania pełnowartościowej, lśniącej, kolorowej ceramiki. Ten etap wymaga zaledwie kilku dni. Po tym czasie dzieci mogą się już cieszyć swoimi artystycznymi dziełami, które zabierają ze sobą. Informacja dla nauczycieli, którzy w swoich klasach mają dzieci mniej zamożne: jeśli jakiegoś dziecka rodziców nie stać na opłacenie zajęć, to przyjmę je bezpłatnie.

Jednorazowe wejście na dwugodzinne zajęcia dla jednej osoby kosztuje 50zł.

Karnet obejmujący osiem godzin zajęć dla jednej osoby kosztuje   150zł.

Uczestnictwo w dwugodzinnych urodzinach jednego dziecka kosztuje 40zł.

Uczestnictwo w grupowym, dwugodzinnym spotkaniu jednej osoby dorosłej kosztuje 50zł plus 20zł za każdą rozpoczętą godzinę ponad czas.

Galeria nie prowadzi działalności gastronomicznej, zatem serwis kulinarny musi pozostać po stronie osoby zapraszającej swoich gości.