Maluję w tonacji DUR

Maluję w tonacji DUR – wystawa malarstwa Waldemara J Marszałka w szczecińskiej Filharmonii  23.08 – 16.09.2018 
Kuratorka: Jolanta Szczepańska-Andrzejewska 

Szczecińska Filharmonia to jedno z najciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Polski. Instytucja poza działalnością związaną z muzyką wspiera także sztuki wizualne – już po raz drugi podjęła współpracę z Galerią Sztuki Współczesnej ArtGalle, w celu stworzenia wystawy na najwyższym poziomie (Galeria Poziom 4.) W 2016 roku dzięki obu instytucjom powstała ekspozycja dzieł Jana Kantego-Pawluśkiewicza. W tym roku kuratorka oraz właścicielka ArtGalle – Jolanta Szczepańska-Andrzejewska zaprosiła do udziału w wydarzeniu Waldemara Marszałka, który jak wskazuje tytuł wystawy, maluje „w tonacji dur”.

„Muzyka i malarstwo, niby dwie różne dyscypliny sztuki, a wiele w nich podobieństw. Gdyby im się przyjrzeć bliżej sporo w nich zbieżnych emocji, sposobów wyrażania, choć istnieją w różnych przestrzeniach i odbierane są przez różne zmysły. Czuję, że to dwa światy żyjące w symbiozie, a wraz z nimi ja. Nie wyobrażam sobie bym mógł malować bez muzyki. Pewnie muzyka może istnieć beze mnie, ale ja wiem, że moje życie bez niej byłoby bardzo ubogie. Muzyka wyostrza zmysły, daje siłę. Stąd tytuł mojej wystawy: „Maluję w tonacji Dur”. Starałem się patrzeć w jasną stronę życia, szukałem przysłowiowego szczęścia, radosnej tonacji… nie zawsze się to udawało. I kiedy los płatał figla jeszcze głębiej zaszywałem się w świat malarskiej wyobraźni dającej chwilę wytchnienia od szorstkiej codzienności.”
– W.J Marszałek.

Waldemar Marszałek – urodzony w 1960 roku w Dobrzycy na Pomorzu Środkowym. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademii Sztuk Pięknych) w Gdańsku na kierunku grafiki użytkowej. Dyplom uzyskał w 1985 roku. Zaraz po studiach rozpoczął pracę pedagogiczną na uczelni, najpierw jako asystent, obecnie jako profesor. Uprawia przede wszystkim malarstwo i rysunek. Ma na swym koncie ponad 30 wystaw indywidualnych i udział w przeszło 200 ekspozycjach zbiorowych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Gdańsku.
Jeszcze raz pragniemy podziękować wszystkim, dzięki którym przygotowanie tej wystawy było czystą przyjemnością! W pierwszej kolejności naszemu wspaniałemu artyście – Waldemarowi J. Marszałkowi, który poświęcił ostatnie lata malując obrazy „w tonacji dur”.

Dziękujemy także za miłą współpracę szczecińskiej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza –
dyrektorce instytucji – Pani Dorocie Serwie oraz odpowiedzialnym za Galerię Poziom 4. – Marcie Szyłko-Zaborowskiej i Kamili Sędzickiej.

Adzie Kusiak za bezgraniczną pomoc w koordynacji wydarzenia.

Za objęcie patronatem honorowym dziękujemy Marszałkowi Województwa Zachodniopomorskiego Olgierdowi Geblewiczowi. Cieszymy się również z dużego zainteresowania mediów i licznych wywiadów przeprowadzonych w związku z wystawą.

Ogromne podziękowania kierujemy w stronę sponsorów wydarzenia:

Firmie SEC – Szczecińska Energetyka Cieplna, która pomogła nam ocieplić atmosferę wystawy;
Firmie Evomed, dzięki której przygotowanie wystawy nie odbiło się na naszym zdrowiu. A wręcz przeciwnie ;
Grupie Polmotor (Nissan Polmotor, KIA Polmotor, Dacia Polmotor) za loteryjny voucher na weekendową jazdę nowym modelem Renault z pełnym bakiem;
Grupa Reklamowa Zapol za pomoc w druku katalogów i pięknych zaproszeń;
Firmie Magemar za niespotykaną przychylność!
najlepszej firmie sprzątającej Kamerdyner – sprzątanie obiektów, projektowanie i utrzymanie zieleni;
Hotel Vulcan za doskonałe wino i ugoszczenie artysty;
Firmie Visionlens.pl za profesjonalną obsługę fotograficzną.

Serdecznie dziękujemy!

ArtGalle Galeria Sztuki Współczesnej

ul. Śląska 53,
70-430 Szczecin,
tel. +48 501 090 968

Godziny otwarcia:

Wtorek – piątek: 12-18
Sobota: 10-14
Niedziela i poniedziałek – nieczynne